Złe oświetlenie – czyli jakie?

Światło nie może być ani zbyt ciemne, ani za jasne. Odchylenie w którąkolwiek stronę spowoduje, że odbije się to na naszym zdrowiu, ale również na otoczeniu. Bo nerwowość, kłopoty ze snem, gorsze samopoczucie i ogólne zmęczenie, to czynniki, jakie mogą być wywołane złym oświetleniem, których skutki odczują domownicy i współpracownicy. Jakie błędy są najczęściej popełniane przy doborze oświetlenia?

Złe oświetlenie to takie, które nie spełnia swojej podstawowej funkcji w danym pomieszczeniu. Przykładowo, lampa wisząca w jadalni niekoniecznie sprawdzi się w miejscu przeznaczonym do pracy. Kolejną kwestią jest odpowiednia barwa światła, jaką otrzymujemy oświetlając pomieszczenie. Jak powinna być dobrana, aby wnętrze było funkcjonalne, a lampa spełniała swoje zadanie?

Barwa światła w poszczególnych wnętrzach

Kupując designerskie lub tanie lampy zawsze mamy możliwość wyboru tego, czy chcemy aby żarówka, która wkręcimy w lampę dawała ciepłe czy zimne światło. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ jedna barwa działa pobudzająco, druga wręcz przeciwnie. Lampy z ciepłym światłem idealnie sprawdzą się w salonach oraz sypialniach, ponieważ pozwolą odpocząć i zrelaksować się, a ponadto stworzą miły nastrój i spokojną, sielską atmosferę. Taka lampa nie sprawdzi się zatem w miejscu, gdzie chcemy pracować do długich godzin nocnych, ponieważ będzie nas usypiała. W takim pomieszczeniu warto postawić lampkę biurkową z żarówką, której barwa jest neutralna, ponieważ będzie nas pobudzała do myślenia oraz działania. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku oświetlenie ledowe, gdyż daje przyjemne światło, a na dodatek jest energooszczędne.

Złe światło to również zbyt duża moc żarówki, dającej jaskrawe, nieprzyjemne dla oczu światło. Takie oświetlenie praktycznie uniemożliwia wyciszenie organizmu i relaks. Efekt taki możemy uzyskać, kiedy zamontujemy w pomieszczeniu zbyt dużą ilość punktów halogenowych. O ile lampa halogenowa sprawdzi się w łazience nad lustrem, przy którym wykonujemy makijaż, o tyle w pokoju lepiej zadbać o łagodniejsze oświetlenie. A jeśli już zdecydujemy się na halogeny, to nie może być ich zbyt dużo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *