Zimne światło – co to jest i kiedy pasuje?

Rozwój technologii sprawia, że lampy w zawrotnym tempie są udoskonalane. Jeszcze kilka lat temu można było kupić praktycznie tylko tradycyjne żarówki, podczas gdy dziś, niewielu z nas ma jeszcze takie okazy w swoim domu. A nawet jeśli, to raczej schowane w szufladzie. Bo do oświetlenia domu służą nam nowoczesne i energooszczędne następczynie zwykłych świetlówek. Niewątpliwie oświetlenie, które święci triumfy, to oświetlenie led. Jednak przy zakupie tego nowoczesnego źródła światła szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na barwę. Do wyboru mamy zimną bądź ciepłą. Co oznacza zimne światło i do jakiego wnętrza pasuje? Sprawdziliśmy!

Oświetlenie Led cieszy się popularnością już od jakiegoś czasu, lecz dopiero stosunkowo niedawno jego ceny spadły na tyle, że lampy led stać niemal każdego. Każda lampa ledowa ma określoną barwę. Tak wygląda jej podział mierzony w Kelvinach:

2500 – 3400 Kelvinów – światło o bardzo ciepłej barwie, przechodzącej w ciepłą. Buduje nastrój i idealnie nadające się do lampki nocnej.
3400 – 4000 Kelvinów – światło jest wciąż ciepłe, ale nieco bardziej żywe i pobudzające do działania. Im bliżej 4000 Kelvinów tym barwa staje się bardziej biała i neutralna. Taka barwa często stosowana jest jako oświetlenie główne.
4000 – 5300 Kelvinów – oświetlenie o takiej barwie najlepsze zastosowanie znajdzie w miejscach, które przeznaczone są do pracy, w biurach czy miejscach publicznych.
5300 Kelvinów i więcej – światło chłodne, a wręcz zimne. Nie nadaje się jako główne oświetlenie kuchni, salonu czy sypialni. Znajdzie za to zastosowanie w dekoracyjnych oświetleniach oraz w oświetlaniu korytarza bądź garażu.

Zimne światło sprzyja koncentracji

Oświetlenie led emitujące zimną barwę światła będzie bardzo dobrze sprawdzało się w biurach i innych miejscach, w których pracujemy. Jeżeli zdarza nam się zarywać noce, aby dotrzymać terminu i wykonać zlecone zadanie, to właśnie w takim miejscu powinniśmy mieć lampę z zimnym światłem. Nie będzie ono usypiało, lecz wręcz przeciwnie pobudzi nasz mózg do twórczego myślenia i sprawi, że będziemy mogli się lepiej skoncentrować. Zimne światło daje też piękny efekt w oświetleniu dekoracyjnym.