Idealne oświetlenie obrazu – jak wyeksponować światłem dzieła sztuki

Istnieją różne sposoby na wyeksponowanie obrazu wiszącego na ścianie. Można to zrobić przy pomocy kinkietu, reflektorów, lampy podłogowej, taśmy LED, a nawet żyrandola. Z pewnością wybór musi być przemyślany, a w szczególności jeśli obrazy są dziełami sztuki, które wymagają odpowiedniej oprawy. Niemniej niezależnie od wartości obrazu i tego, jak bardzo jest on cenny, dobrze dobrane światło będzie podkreślało detale i budowało nastrój. Nawet wtedy gdy obraz, który posiadamy kupiliśmy na pchlim targu za kilkanaście złotych.

Podświetlany obraz nada wnętrzu szyku, elegancji i dostojności. Jeżeli dodatkowo użyjemy do tego ekskluzywne lampy, to z całą pewnością dekoracja stanie się jeszcze bardziej oryginalna i modna.

Kinkiety w roli głównej

Praktycznym i ciekawie wyglądającym rozwiązaniem są designerskie lampy w postaci kinkietów. Można je skierować w dowolnie wybrane przez siebie miejsce, a tym samym podświetlić to, co uważamy, że warte jest uwagi. Do zalet kinkietów należy między innymi to, że dają rozproszone światło, które padając na obraz tworzy jednocześnie klimat i może służyć, jako nastrojowe oświetlenie wnętrza. Jest to więc rozwiązanie dwa w jednym. A jeśli jeszcze zdecydujemy się na lampy ledowe, to kolejnym atutem będzie oszczędność energii.

Niecodzienne zastosowanie żyrandola

Chcąc wykorzystać żyrandol do oświetlenia obrazu musimy wybrać taki, który ma regulowaną wysokość. Zamontowany pół metra nad obrazem stworzy atmosferę rodem jak muzeum. Przy wyborze żyrandola trzeba tylko zwrócić uwagę, aby kolorem i materiałem, z którego jest wykonany wpisywał się w styl wnętrza oraz pasował do obrazu, który będzie oświetlał. Takie zastosowanie lampy do salonu z pewnością będzie robiło wrażenie na gościach.

Rzucająca cień lampa podłogowa

Lampa podłogowa oświetlająca obraz to kolejne uniwersalne rozwiązanie. Najlepsza w tym wypadku jest taka, która ma ruchomy klosz. Można go wtedy nakierować na obraz, a w sytuacji, gdy potrzebujemy doświetlić salon, to wystarczy, że zmienimy ustawienie klosza i oświetlenie będzie gotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *