Ciepłe światło – co to jest i kiedy pasuje?

Jeszcze do niedawna przy zakupie żarówki główną uwagę zwracaliśmy na jej moc. Części z nas te nawyki zostały do dziś i przez to nie szukajmy na opakowaniach takich informacji, jak barwa światła. Jest to duży błąd, ponieważ kolor oświetlenia ma istotny wpływ nie tylko na to, jak będzie wyglądało nasze wnętrze, ale również jak my sami będziemy się w nim czuli. Zdecydowanie domeną ciepłego światła jest to, że sprzyja wypoczynkowi i wprowadza w nas w pozytywny nastrój. Ale uwaga! Może też usypać. Dlatego bądźmy ostrożni przy montowaniu jej w miejscu pracy.

Zacznijmy od tego, jak wyrażany jest kolor światła… Otóż mierzymy go za pomocą Kelvinów. Im jest ich mniej, tym światło jest cieplejsze. Idąc do sklepu, warto zrobić sobie ściągę z przedziałem, jaki znajduje się poniżej. Choć na opakowaniu i tak zazwyczaj napisany jest kolor światła.

2700 – 3400 Kelvinów – światło o bardzo ciepłej barwie, budujące nastrój i idealnie nadające się do lampy w sypialni.
3400 – 4000 Kelvinów – światło jest wciąż ciepłe, ale nieco bardziej żywe i pobudzające do działania. Jest nieco mniej nastrojowe.
4000 – 5300 Kelvinów – oświetlenie o takiej barwie najlepsze zastosowanie znajdzie w miejscach, które przeznaczone są do pracy.
5300 Kelvinów i więcej – światło chłodne, a wręcz zimne. Nie nadaje się raczej jako główne oświetlenie pomieszczenia. Znajdzie za to zastosowanie w dekoracyjnych oświetleniach.

Do jakich pomieszczeń zastosować oświetlenie o ciepłej barwie?

Oprócz tego, że ciepła barwa światła pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie to jeszcze sprawia, że nasza skóra ma atrakcyjny, naturalny wygląd. Stąd takie oświetlenie idealnie nadaje się do salonu, sypialni, kuchni i jadalni.

Oświetlenie do jadalni o ciepłej barwie światła będzie sprzyjało długim przesiadywaniom przy stole i miłym rozmowom. Podkreśli też ładny wygląd potraw.

Jeżeli chcemy, aby nasze wnętrze było raz zimne, a raz ciepłe, zawsze możemy zamontować kilka źródeł światła i dostosowywać barwę do nastroju. Bo tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji.